loader

DİŞ İMPLANT

Diş kayıpları yaşandığında eksik dişi gidermek amacıyla uygulanan tekniklerden biri de diş implantıdır. Yapay olarak üretilmiş olan diş kökünün eksik diş olan bölgeye yerleştirilmesi ve belirli bir süre beklendikten sonra bu kök üzerine protez dişin yapılması ile gerçekleştirilen bir teknik olan diş implantı, günümüzde eksik dişi gidermek için en sık tercih edilen teknik olmaktadır. 

Diş İmplantı

İmplantların Kullanım Alanları,

Diş implantları sadece eksik dişi gidermek amacıyla uygulanmaz. Aynı zamanda hareketli protezlerin ağızda daha rahat tutunabilmesi amacıyla da diş implantı uygulanabilmektedir. Hareketli protez kullanan çok sayıda kişi beslenme, çiğneme ya da konuşma esnasında protezlerinin kolayca çıkmasından ya da oynamasından şikayet eder. Bu şikayeti ortadan kaldırmak için de farklı bir teknik ile diş implantı uygulaması yapılabilmektedir.


Eksik Dişin Giderilmesi Önemli mi?

Diş implantı çoğu kişi için bir seçenek ya da tercih olarak görülmektedir. Oysa eksik olan dişin mutlaka uzun süre beklenmeden giderilmesi gerekir. Çünkü diş eksikliği, çene kemiğinin güçlü kalabilmesi için ihtiyaç duyduğu kuvvetten mahrum kalmasına sebebiyet verir. Çene kemiği kuvvete maruz kalmadığında erimeye başlar. Aynı zamanda diş etlerinde çekilmeye dahi sebebiyet verebilir. Diş eksiğinin implant ile giderilmesi ise tüm bu sorunları ortadan kaldırır. Çünkü implant dişi taklit eden bir yapıya sahiptir. Kemik yapısının korunmasını sağlarken aynı zamanda yüzdeki kasların dinç görünmesini de ağlamaktadır.


İmplantın Kansere Neden Olduğu İddiası

Halk arasında bu işlemde kullanılan malzemenin kansere neden olduğu şeklinde oldukça yaygın bir şehir efsanesi mevcuttur. Diş implantı ucuz ve kalitesiz malzemelerden yapılmadığı müddetçe asla kansere sebebiyet vermez. Bu işlemde kullanılan malzemenin ana maddesi titanyumdur. Çene kemiği ya da diş çevresi dokusu ile harika bir uyum yakalayan titanyum kansere neden olan bir madde değildir. Ancak uzun ve kalitesiz implantların imalatında farklı malzemeler kullanılabilir. Bu malzemeler kansere sebebiyet verebilen malzemeler olabilir. Kliniğimizde sadece kalite düzeyi yüksek ve titanyumdan imal edilen implantlar kullanılmaktadır.


Diş İmplantının Avantajları

Bu uygulamanın en büyük avantajı eksik diş nedeniyle çene kemiğinin erimesinin önüne geçebiliyor olmasıdır. Çene kemiğinin erimesine bağlı olarak eksik diş olan bölgede meydana gelebilecek olası diş eti çekilmesini de engeller. Aynı zamanda bu işlem için eksik dişin olduğu bölgedeki yan dişlerin kesilmesine gerek kalmaz. Çünkü diş implantı köprüye gereksinim duyulmadan yapılan bir uygulamadır. Dolayısıyla komşu dişlere hiçbir zarar vermeden eksik dişin giderilmesini sağlar. Kişinin implant üzerindeki dokuyu yabancı hissetmemesi ve kendi dişi gibi hissetmesi de bu işlemin sağladığı avantajlar arasında yer alır. Son derece sağlıklı bir şekilde beslenmeyi sağlayabilmesi de işlemin sıklıkla tercih edilmesini beraberinde getirmektedir. Görünüm açısından da doğal dişlerden ayırt edilemeyen bir duruş sergiler. Dolayısıyla estetik açıdan da diş implantı avantajlı bir seçenek olmaktadır.


İmplant Sonrası Bekleme Süresi

En çok merak edilen hususlar arasında diş implantının uygulanmasının ardından hastaların dişlerine kavuşmak için ne kadar beklemeleri gerektiği oluyor. Genellikle alt çene bölgesine uygulanan implant sonrasında 3 ay, üst çene bölgesine uygulanan implant sonrasında ise 4 ay beklemek gerekir. Bu sürenin sonunda hekim tarafından yapılan kontrolün ardından protez aşamasına geçilebilir. Ancak yetersiz kemik durumunda farklı uygulamaların yapılması halinde proteze geçme aşamasının süresi daha fazla uzayabilir. Hastanın ağız yapısı ve kemik yapısına göre bu süre değişebilmektedir.


İmplantta Çene Kemiğinin Önemi

Diş implant uygulamasında çene kemiğinin yapısı büyük önem taşır. Çünkü implantın uygulanabilmesi için çenede ideal bir kemik kalınlığının ve kalitesinin mevcut olması gerekir. Diş eksiğinin uzun süre giderilmemesi durumunda çene kemiğinde erime meydana gelebilir. Aynı zamanda kist ya da tümör sonrasında da çene kemiğinde defektler oluşabilir. Bu durumda çene kemiği tedavi için yetersiz olur. Ancak kemik tozu gibi uygulamalar sayesinde çene kemiğinde bir onarım mümkün olabilir. Aynı zamanda çene cerrahisi de bu uygulamada kullanılabilir. Dişsiz bir bölgeden alınan kemik, implant uygulanacak olan yere nakledilebilir. Çeşitli hayvan kemikleri ya da yapay kemikler de kullanılabilir.


İmplant Tedavisinde Oluşabilecek Riskler

Ağız içerisinde uygulanan herhangi bir cerrahi işlemin doğurabileceği riskler diş implantı tedavisinde de geçerli olmaktadır. Alerjik reaksiyonlar, enfeksiyon gibi riskler bu tedavide de ortaya çıkabilir. Ancak bu tedavide ağız bakımının ve hijyenin asla ihmal edilmemesi gerekir. Erken dönemde herhangi bir risk ortaya çıkmasa dahi uzun vadede ağız hijyenine ve temizliğine dikkat edilmemesi, pek çok soruna neden olabileceği gibi implant tedavisinde enfeksiyon problemine de sebebiyet verebilir.


Diş İmplantı Nasıl Yerleştirilir?

İşlem öncesinde hstaya anestezi uygulaması yapılır. Bu sayede implantın yerleştirilmesi esnasında hasta herhangi bir acı ya da ağrı hissetmez. Anestezinin etkisi geçtikten sonra hafif bir sızı hissedilebilir. Fakat ağrı kesici ilaç alımı ile bu sızı hissi de ortadan kaldırılır. Ardından diş hekimi tarafından implant çene kemiğine yerleştirilir ve işlem tamamlanır. Sonrasında bekleme süresi başlar. Kimi durumda implant üzerine yapay bir protez geçici olarak yerleştirilebilir. Ardından 3 ila 4 ay sonrasında protez uygulamasına geçilir. Protez uygulamasının da tamamlanmasıyla birlikte işlem tamamlanır.


Diş İmplantının Avantajları

Estetik açıdan daha doğal bir diş görünümü sunar
Hareketli protez zorunluluğunu yok eder
Sabit protez kullanma imkanı sunar
Oynayan protezlerde tutuculuk sağlar
Tat alma duyusunun azalması ya da mide bulantısı gibi damak protezinden kaynaklı sorunları ortadan kaldırır
Sağlıklı çiğneme ve ısırma sunar
Kişinin özgüvenini geri kazanmasını destekler,