loader

ESTETİK DİŞ DOLGUSU

Kompozit Beyaz Dolgu (Lazer ile diş dolgusu)
Porselen Dolgular (İnley & Onley Dolgular)
Kompozit Dolgular

Günümüzde amalgam dolgu diye tabir edilen civa esaslı dolguların yerini almıştır. Amalgamın eksiklikleri günümüzde fark edilmiştir. Ayrıca daha estetik ve ağız dokusuna daha az zararı olan bu kompozit dolgular günümüzde artık sıklıkla diş hekimlerinin kullandığı dolgu biçimleridir.

Estetik Diş doldurma

Kompozit dolgular estetik amacı ön planda olan dolgulardır. Diş aralarını bu dolgu ile rahatlıkla kapatabiliriz. Ayrıca dişi de uzun gösterme gibi üstünlükleri vardır. Uzun yıllardır bilinen bu dolgu tipi önceleri sadece ön dişler için uygulanıyor idi.

Fakat malzemenin aşınma kalitesi ve yüksek basınca olan dayanıklılığının artması nedeni ile, artık arka dişlerde de rahatlıkla kullanılabilir hale gelmiştir. Bu yüzden diş hekimleri tarafından sıklıkla tercih edilir.

Kompozit dolgular diş rengine uygun renk tonu ile uygulanabilir. Bu yüzden amalgama göre büyük üstünlük sağlar. İşlem yarım saat süren bir işlemdir. Aynı gün birden fazla dişe kompozit dolgu uygulanabilir.

Kompozit dolguda malzeme bir ışık kaynağı ile sertleşir. Yani işleme başlamadan önce var olan çürük temizlenir. Dolgu yapılacak alan belirlenir. Malzeme uygulandığı zaman lazer ile diş dondurulur. İstenilen şekil rahatlıkla verilebilir. Ayrıca lazer ile dolgu işlemi bittikten sonra cilalama işlemi ile sanki kendi dişinizmiş gibi doğal bir sonuç elde edilir.


Kompozit Dolgu Kaç Yıl Kullanılır?

Kompozit dolgular amalgam dolgulara yakın olarak ortalama olarak 5-6 yıl gibi bir süre kullanılabilir. Bu süre sonrasında yenilenmesi gerekebilir. Dişlerine iyi bakmayan bir kişi dişi ile fındık kırma, tırnak yeme, buz kırma gibi dişi zorlayan işlemlerde bulunursa kompozit dolgunun ömrü azalabilir. Ayrıca diş bakımına önem vermeyen bir hasta, dolgunun rengini biraz sarartabilir.


Porselen Dolgular (İnley & Onley Dolgular)

Porselen dolgu; dişi direk porselen ile kaplamak yerine, eksik olan kısım kadar uygulama yapılmasıdır. Diş ilk etapta temizlenir. Çürük açılır ve tamamlanacak olan kısım ölçülür. Laboratuar ortamında hazırlanan bu porselen dolgular dişe özel yapıştırıcılar ile yapıştırılır. Uzun ömürlüdürler.

Genelde diş kaybı yüksek olan hastalarda tercih edilir. Porselen dolgu fiyatları koyulacak olan dolgunun ebatlarına ve yapılacak diş sayısına göre değişir. Uzun ömürlüdürler.