loader

MEME BÜYÜTME

Meme Büyütme

Meme Büyütme

8.08.2018

Meme büyütme(göğüs büyütme) ameliyatları genel olarak küçük, büyümesini farklı sebeplerle tamamlayamamış ya da emzirme sonrası küçülmüş memelere yapılır.

Teknolojinin gelişmesi ve globalleşmeyle meme büyütme ameliyatları daha ulaşılabilir, doğal ve hızlı hale gelmiştir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Gereksinimleri

Doğum ve emzirme sonrası meme küçülmesi ve sarkması,

Vücutta memelerin küçüklüğünden kaynaklı orantısızlık,

Kilo vermeye bağlı meme küçülmesi veya şekil bozukluğu,

İki meme arasındaki orantısızlık,

Kişinin küçük memelerle kendini eksik veya özgüvensiz hissetmesi.

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi Dönem

Ameliyata karar veren kişi önce kesinlikle göğüs muayenesi yaptırmalıdır.

Ameliyat için yaş genellikle ergenliğin ve vücut gelişiminin tamamlandığı 18 yaş civarıdır.

40 yaş ve üzeri her kadın meme büyütme ameliyatından önce mamografi ve meme ultrasonu çektirmeli ve doktoruyla değerlendirip öyle karar vermelidir.

18 yaşından küçük fakat memelerinde bariz büyüme olmayan, vücut büyümesini tamamlamış genç kızlarda da ameliyat yapılabilir.

Meme Büyütme Teknikleri

Bazen memeler genetik olarak normal boyutlarına ulaşamaz ve küçük kalır.

Bazen ise normal memeye sahip kadınlarda süt verme sonrasında ya da yaşamın herhangi bir döneminde sebebini bilemediğimiz şekilde memelerde küçülmeler oluşabilir. 

Bu durumda memeye dışarıdan eksik olan hacim kazandırılmaya çalışılır. Bunun için bazı teknikler vardır.

Bunlardan birincisi kendi yağ dokusu ile memeyi büyütme sağlamak. Bunlar çok az hacim ihtiyacı olan memeler için yeterli olabilir.

Ayrıca hyaluronik asit dediğimiz dolgu için kullanılan malzemeler kullanılabilir.  

Ama daha çok uygulanan yöntem silikon protezlerdir.

Gelişen teknolojiyle birlikte çok güvenli hale gelen bu silikon protezler bir meme dokusuna birkaç değişik yerden yerleştirebilir.

Bunlar;

 • koltuk altı, 
 • meme altı, 
 • meme ucu olabilir.

Yapılan küçük bir kesiden meme dokusunun altına, kas dokusunun altına ya da kas zarının altına bu protezler yerleştirilir.

Meme dokusu altı ya da kas dokusu altı seçimi kişinin meme dokusunun azlığına ya da çokluğuna bağlı olarak değişir.

Meme Protezinin Şekli ve Ömrü

Meme protezleri başlıca iki gruba ayrılır:

 • Yuvarlak
 • Damla (anatomik)

Damla protezler doğal meme görünümüne daha yakındır çünkü meme ucu ve altında kalan kısım daha dolgundur. Damla protezler meme dokusunun yok denecek kadar az olduğu durumlarda en çok tercih edilen protezlerdir.

Meme protezleri farklı en, boy ve yükseklik kombinasyonlarıyla üretilir böylece her vücuda uygun protezi bulmak mümkündür.

Seçilecek meme protezinin şekli ve boyutuna hastanın istek ve beklentileri, ve plastik cerrahın tavsiyeleriyle ortaklaşa karar verilir.

Meme Protezinin Ömrü

Son jenerasyon meme protezlerinin son kullanma tarihi yoktur. Fakat farklı sebeplerle uzun vadede protezlerde deformasyonlara rastlanabilir. Bu vade ortalama 15 yıldır. Bu süre içerisinde memelerde sarkma ve gevşeme de meydana geleceğinden ikinci bir operasyonla hem sarkan ve gevşeyen memeler toparlanır hem de protezler değiştirilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Dönem

Hastalar ameliyattan bir gün sonra evlerine dönebilirler.

Ağrı kesicilerle giderilen ağrıları olabilir. 

Birkaç gün pansuman takibi sonrasında bir hafta içinde normal hayatlarına dönebilirler.

Kolları ve göğüs kaslarını zorlamayan her türlü spor aktivitesi yapılabilir.

İlk 3 hafta hastanın kollarını yukarıya kaldırmaması ve ağır şeyler taşımaması önemlidir.

Ameliyat sonrası yaraların iyileşme hızına bağlı olarak 1-2 ay izlerin direkt güneşe maruz kalmaması, yara izlerinin kalıcılığı sebebiyle çok önemlidir.

Egzersiz yapacak hastalar doktorun tavsiye ettiği sutyeni kullanmalıdır.

İlk 3 ay telsiz ve yumuşak dokulu sutyenler kullanılmalıdır.

Ameliyat emzirmeye engel değildir.

Meme Büyütme Hakkında Sık Sorulan Sorular

Silikon protezler emzirmeye engel midir?

Meme ameliyatlarında implantlar yani silikon protezler süt kanallarının olduğu meme glandlarının altına yerleştirilir. Bu sayede anneler bebeklerini hiçbir zorluk çekmeden, sağlıklı bir şekilde emzirebilir.

Silikon protezler ne sıklıkla değiştirilmelidir?

Son jenerasyon silikon protezler eski silikon protezlere göre çok daha gelişmiş ve dayanıklıdır. 10-15 sene önce kullanılan salin solüsyonla dolu protezlerde sızıntılar ve bu sızıntılara bağlı asimetrilerin görülme olasılığı son jenerasyon silikon protezlere göre çok daha yüksektir.

Son jenerasyon silikon protezlerde çok nadir de olsa sızıntılar olabilir fakat bu sızıntılar silikon protezin dayanıklı dış kapsülü içinde kalır, meme içine sızması çok düşük bir ihtimaldir. Bu problemleri yaşayan hastalar protezlerini değiştirebilirler.

Eski jenerasyon protezlere sahip olan ve şekil bozuklukları veya sızıntı gibi problemler yaşayan hastalar eski protezlerini son jenerasyon silikon protezle değiştirebilirler.

Silikon protezin şeklini kendim seçebilir miyim?

Silikon protezler damla ve yuvarlak olmak üzere ikiye ayrılır. Protezin şekline hastanın;

 • meme büyüklüğü,
 • meme yapısı,
 • memesinin sarkıklık derecesi,
 • meme şekli,
 • göğüs kafesinin yapısı,
 • hayat tarzı,
 • istek ve beklentileri

göz önüne alınarak doktorun da tavsiyesiyle karar verilmelidir.

Meme büyütme ameliyatı kaç yaşından itibaren yapılmalıdır?

Kişi ergenliğini tamamladıktan meme dokusunun büyümeyi bıraktığı yani 18 yaş civarında kişi meme büyültme ameliyatı olabilir.

Silikon meme protezi kaç çeşittir?

Meme protezleri genel anlamda iki çeşittir. Yuvarlak ve damla şeklinde olan anatomik dediğimiz protezlerdir. Ancak bu protezlerin bazılarının projeksiyon dediğimiz yükseklikleri büyük orta ve küçük olarak sınıflandırılırlar.

Meme büyütme ameliyatında kullanılan protezler güvenli midir?

Bugüne kadar yapılan çalışmalarda meme protezlerinin hastalık veya kanser yapıcı etkisine rastlanılmamıştır. Ancak meme protezlerinin kullanımı çok eskiye dayanmadığı için bununla ilgili çalışmalar günümüzde hala devam etmektedir.

Meme protezleri hangi bölgelerden memeye yerleştirilir?

Protezlerin en çok kullanılan yerleştirme yeri meme altı bölgesidir. Ancak bazı durumlarda meme ucu, koltuk altı, ve göbek deliğinden de protezler yerleştirilebilir.

Meme protezi büyüklüğüne nasıl karar verilir?

Kişide meme büyüklüğü olmasa da konturları bellidir. Kontur dediğimiz kısım memenin oturduğu alandır. Bu alan çapları ölçülerek hangi çapta protez kullanılacağına karar verilir. Daha sonra da memenin projeksiyonu dediğimiz öne doğru çıkıntı kısmına hasta ve hekim birlikte karar vererek protezin büyüklüğünü belirlerler. Ayrıca bu büyüklüğe yine kişinin deri elastikiyeti ve vücut yapısı göz önünde bulundurularak karar verilir.

Memelerde protez olduğu dışarıdan anlaşılır mı?

Meme protezi ameliyatından sonra protezin belli olup olmaması kişinin meme dokusu ve kas yapısı ile ilgilidir. Eğer meme dokusu ve kas yapısı yeterli ise protez hiçbir şekilde belli olmaz.

Meme protez ameliyatlarından sonra iyileşme süreci nasıldır?

Meme protezi ameliyatından sonra kişi bir hafta içerisinde normal yaşamına dönebilir. Fakat protezin tam şeklini alması ve yerleşmesi altı ayı bulmaktadır.

Meme protezi ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Protez ameliyatlarından sonra birkaç hafta günlük aktivitelerde kontrollü davranılır. Ama yaklaşık üç ile altı ay arasında ki bir sürede göğüs kasını çok zorlayacak ağır aktivitelerden kaçınılır.

Meme büyütme de kullanılan protezin ömrü ne kadardır?

Protezler ömürlüktür. Ancak protezlerin etrafında oluşacak kapsül kişiden kişiye değişmektedir. On yıldan sonra bu daha da etkili olacağından dolayı on ile on beş yıl arayla değiştirilmesi uygun olacaktır.

Silikonun cilt altında şekil değiştirme ihtimali var mıdır?

Protez ameliyatlarında meme altına protez yerleştirilecek bir cep açılır. Eğer bu cep uygun şekilde yerleştirilmiş ise normal şartlarda protezlerde dönme olmaz.

Meme protezi ameliyatından ne kadar süre sonra işime dönebilirim?

Protez ameliyatlarından bir hafta sonra işe ve günlük yaşama dönülebilir.

Meme büyütme ameliyatlarının herhangi bir risk var mıdır?

Meme büyütme ameliyatlarında bilinen genel anestezi ve cerrahi risklerinin dışında bir risk yoktur.

Silikon meme protezi ameliyatı sonrası ne zaman balenli (telli) sütyen giyilebilir?

Ameliyattan yaklaşık altı hafta sonra ödemlerin büyük bir kısmı azaldığı için balenli sütyen giyilebilir.

Silikon meme protezlerinin ağırlığı ne kadardır rahatsız eder mi?

Protezlerin her biri yaklaşık olarak yüz gram ile beş yüz gram arasında değişir. Bunlar normal meme ağırlığına yakın rakamlar olduğu için kişiyi rahatsız etmez.

Silikon meme protezleri sağlığa zararlı mıdır?

Silikon meme protezlerinin sağlığa zararlı olduğuna dair bir çalışma şuana kadar ortaya konmamıştır. Fakat bununla ilgili çalışmalar günümüzde halen devam etmektedir.

Meme büyütmede kullanılan protezlerin patlama ihtimali var mıdır?

Meme protezlerinin normal koşullarda patlama ihtimali yoktur. Ancak çok şiddetli basınçta örneğin trafik kazası gibi durumlarda patlayabilir.

Meme büyütme ameliyatından sonra meme sarkması mümkün müdür?

Küçük memelerde sarkma görülme olasılığı yok denecek kadar azdır fakat meme büyütme ameliyatından önce de B cup ve üzeri memeye sahip olan hastalarda halihazırda belli bir oranda meme dokusu olduğu için zamanla silikon protezin yeri değişmese de meme dokusu protezin üzerinden sarkabilir.

Böyle durumlarda meme dikleştirme ameliyatıyla sarkan memeler dikleştirilir ve istenilen görüntüye kavuşulur.

Göğüs Büyütme Yöntemleri Nelerdir?

Küçük göğüslerinden şikayetçi olan kadınlar genellikle cerrahi yöntemlerden kaçınırlar ve doğal yöntemler aramaya başlarlar. Bu noktada dikkatli olmak gerekir çünkü internette ve sosyal medyada dolaşan ameliyatsız göğüs büyütme yöntemleri; göğüs büyütme kremi, göğüs büyütme masajı, göğüs büyütme ilacı, göğüs büyütme serumu, göğüs büyütme bitkisel kremi gibi reklamlar yanıltıcı olabilir. Bu reklamlar kişiye hem maddi yönden hem de sağlık yönünden zarar verebilir.

Bir diğer yanılgı da doğal göğüs büyütme adı altında satılan bitkisel yağlardır. Göğüs büyütme bitkisel yöntem ile gerçekleşebilecek bir işlem değildir.

Kısacası ameliyatsız göğüs büyütme yöntemleri cerrahi müdahale gerekmeden ufak müdahalelerle yapılan dolgu işlemleridir. Bu dolgu işlemleri kişinin kendi vücudundan alınan yağlarla veya hyalüronik asit dolgu maddeleri kullanılarak yapılır. Fakat ameliyatsız göğüs büyütme işlemleri kalıcı değildir, yapılan işleme ve kullanılan maddeye göre kalıcılık süreleri değişir.

Meme protezleri kanseri tetikler mi ?

Bu uzun yıllardır tartışması olan bir konu olmasıyla beraber hiç bir uzman tarafından kansere neden olduğu açıklanmamış yapilan en son araştırmalar da silikon protezin direk kanserle ilişkisi ortaya konmamıştır. Ancak bu konuyla ilişkili çalışmalar hala devam etmektedir.

shutterstock_697400272-min

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nulla auctor urna sit amet dapibus sollicitudin. In scelerisque augue orci. Mauris quis convallis neque, interdum lobortis risus. Quisque malesuada accumsan augue, eu venenatis tortor facilisis et. Cras sem purus, ultrices et porta ut, convallis et arcu.