loader

DİŞ TEMİZLİĞİ İLE DİŞLER BEYAZLAR MI?

Diş Temizliği İle Dişler Beyazlar Mı?

Diş Temizliği İle Dişler Beyazlar Mı?

14.09.2018

Sağlıklı Ve Beyaz Gülümse,İletişimlerimizde anahtar rolündedir.Gülerken,Konuşurken,Kahkaha atarken herkes beyaz bir gülümseme ister,

 Dişlerde plağın ve tartarın olmaması için, diş temizliği uygulaması, diş hekimleri tarafından en çok yapılan uygulamalardan biridir. Düzenli dişlerin temizlenmemesi, ağız ve diş bakımına özen gösterilmemesi, diş taşlarının oluşmamasına dikkat edilmediğinde, bakterilerin ağız içinde oluşmasına neden olmaktadır. Zamanla diş eti hastalıklarının oluşmasına sebep olur. İyi bir bakım yapılmadığında bakteriler, tükürük ve besin artıkları, diş taşlarının oluşmasına sebep olur. Genelde kişiler iyice sertleştiğinde ve koyu bir renk aldığında fark edip rahatsız olmaya başlarlar. Diş fırçalarken aynaya dikkatli bakıldığında, diş etlerinin çevresinde farklı renkte oluşmuş diş taşları fark edilebilir. Diş taşlarının temizlenmemesi, zamanla diş çürüklerine, diş çürüklerinin de önemsenmemesi, diş kayıplarına sebep olur.

Sağlıklı bir ağız içi bakımı yapılmaması ile ağızda meydana gelen diş taşları, tartarlar, plaklar, zamanla farklı sorunları da yaşamımıza sebep olur. Diş etlerinde kanama olabilir, ağızda koku olabilir, çene kemiği etkilenebilir, diş fırçalarken sızlama veya hassasiyet olabilir.

Diş Temizliği Nedir?

Diş yüzeyinin temiz ve parlak olması için diş temizliği uygulaması yapılarak, bakterilerin sağlığımızı tehdit etmesini engellenir. Plaklar ve tartarlar, ağız içinden temizlenir. Ultrasonik bir  diş cihazı ve el aletleri ile diş temizliği gerçekleştirilir. Ağız içindeki tartarların miktarı, temizleme süresini de belirlemektedir.

Diş Temizliği Sonrası

  • Diş temizliği uygulamasından sonra, 30 dakika birşey yenilmemeli ve içilmemelidir.
  • Uygulamadan sonra ilk 24 saatte çok soğuk ve çok sıcak gıdalar yenilmemelidir.
  • İlk 24 saat asitli içeceklerden uzak durulmalıdır.
  • İlk 48 saat diş ipi ve kürdan kullanılmamalıdır.

Diş Taşı Temizliği, Dişe Zarar Verir mi?

Diş temizliğinde, diş taşlarının temizlenmesi esastır. Diş taşları, ağız içinde bakteri oluşmasına ve ağız sağlığımızı tehdit etmeye başlar. Ağızdaki sağlık sorunları zamanla, vücut sağlığımızı da etkilemektedir. Eğer diş taşı temizliği, diş hekimleri tarafından uygulanırsa, dişlere zarar vermez. Diş mineleri zarar görmez. Halk arasında bu bilgi yanlış bir bilgidir. Yapılan araştırmalarda, zararlı olduğuna dair herhangi bir bulguya rastlanmamıştır.

Bazen diş hekimi tarafından yapılan diş temizliği yerine, kişiler internette okudukları temizleme yöntemlerini uygulamaktadırlar. Bu yöntemler diş minelerine zarar verebilmektedir.

Hangi Aralıklarla Diş Temizliği Yaptırılmalı?

Diş hekimleri tarafından diş taşı temizliği, 6 ayda 1 yapılmaktadır. Böylece 6 ayda 1, ağız içi de kontrol edilmektedir. Bir dişte başlayacak bir sorun, en başında tespit edilebilmektedir. Dişlerin, bizle yaşlanması önemlidir. Belli bir yaşa gelindiğinde, kendi dişlerimizle yemek yemek için, ağız ve diş sağlığına önem vermek gerekir.

Diş hekimleri tarafından diş temizliği 6 ayda 1 yapılır. Ama kişiler her zaman günde en az 2 kez evde dişlerini ve dilini fırçalamalıdır. Gece yatarken, ağız içinde gıda artıklarının sertleşmemesi için, diş fırçalanması çok önemlidir. En Pratik ve kolay temizlik düzenli diş fırçalanmasıdır. Bazen diş aralarında, gıda artıkları, fırça ile çıkmayabiliyor. Ön dişlerdeki gıda artıkları aynada görülebilmekte, ama yan ve arkadakiler görülemeyebilir. Diş ipi kullanmakta, gıda artıklarının diş taşı oluşturmaması için önemlidir. Ağız kokusunun da olmaması için dilin fırçalanamsı çok önemli. Özellikle dilde biriken gıda artıkları, bakterilerin oluşmasında çok etkilidir.

Diş Temizliği Sonrası Diş Beyazlar mı?

  • Diş beyazlatma ile farklı uygulama teknikleri vardır. Diş beyazlatma sonrası diş hassasiyet göstermez. Ama temizlik uygulaması sonrası, hassasiyet olur. Diş beyazlatma uygulamasında, dişler bir yıl boyunca beyaz ve parlaktır. Diş taşı temizliğinde ise diş plağı için temizlik uygulaması yapılarak, yılda iki kez uygulanır. Beyazlatma uygulamasından daha sık uygulanır.
  • Diş temizliğinde amaç, diş taşlarını temizlemektir. Diş beyazlatma işleminde, sararan dişlerin rengi değiştirilir. Diş temizliği sonrası, bembeyaz dişlere sahip olmayabilirsiniz, ama diş beyazlatma dişler, kendi renginize göre 2 ton açılmaktadır. Diş taşı temizliğinde, mükemmel beyazlık olmamaktadır.
  • Diş taşı temizliği uygulamasında, dişler aşındırılmamaktadır.
  • Diş beyazlatma estetik amaçlı bir uygulaa olup, diş temizliği sağlık amaçlı bir uygulamadır. Dişlerin sağlıklı olması için diş temizliği önemlidir.
  • Diş beyazlatma uygulamasında ışın uygulanmaktadır.

Diş beyazlatma uygulaması hakkında ayrıntılı bilgiyi, internet sayfamızda hizmetler bölümünde bulabilirsiniz.

Konservatif diş tedavileri ile de her zaman bembeyaz dişlere sahip olmanız mümkün…

Konservatif diş tedavileri, zirkonyum kaplama, porselen lamina, bonding gibi uygulamalardır. Uygulama sonrasında her zaman bembeyaz dişlere sahip olursunuz. Dişlerin konservatif diş tedavisi olduğu dışarıdan anlaşılmamaktadır. Bu konu hakkında ayrıntılı bilgiyi internet sayfamızda hizmetler ve porselen lamina bölümünden inceleyebilirsiniz. Konservatif tedavilerin kendi aralarındaki farkı daha iyi anlayabilirsiniz.

Diş Estetiği