loader

LAMİNATE PORSELEN KAPLAMA

Laminate porselen kaplama hangi durumlarda tercih edilir ?

Hastaların genellikle görsel ve estetik olarak sorun hissettiği dişler, konuşurken ve gülerken görünenlerdir. Alt çene ve üst çenenin ön bölümünde yer alan bu dişler, laminate kaplama işleminin en çok tercih edildiği dişlerdir.

shutterstock_80482027-min

Diş beyazlatma işlemi yapılmasına rağmen dişlerin yeterince beyazlamamış olması halinde laminate porselen kaplama yapılması gündeme gelebilir.
Sağlıklı diş yapısında da dişlerdeki şekil bozukluğunda yani estetik açıdan sorunlu olan dişlerde laminate porselen kaplama yapılabilir.
Diastema denilen komşu dişler arasındaki seyrekliklerin kapatılması amacıyla bu uygulama yapılabilir.
Kırık dişlerin, aşınmış dişlerin, boyu kısa olan dişlerin tedavisinde kullanılabilir.
Ağız yapısında estetik olarak kötü görünen dişlerin olması halinde ya da renk ve yapı bakımından özelliğini kaybetmiş eskimiş dolguların düzeltilmesinde kullanılabilir.
Ortodontik tedaviye gerek kalmadan çarpıklığı olan dişlerin tedavisinde kullanılabilir.

Laminate porselen kaplama işlemi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler

Laminate porselen kaplama yaptıran hastaların dişlerini özenle korumaları gerekir. Her ne kadar bu kaplamalar dayanıklı ve dirençli bir yapıda olsalar da, çok sert olan besinlerin dişlerle kırılmamasına özen gösterilmesi gerekir. Kaplama işleminden sonra dişlerde soğuğa ve sıcağa karşı bir hassasiyet oluşabilir. Bu sonuç gayet normaldir ve bir süre bu hassasiyet sorunu ortadan kalkacaktır.

Laminate porselen kaplama işleminin avantajları

Dişlere en az zarar veren diş kaplama tekniklerinden biri olması en önemli avantajlarından biridir. Laminate porselen kaplamaların dişlere takılırken ihtiyaç duyulan seans sayısı da oldukça azdır. İşlem süresinin kısa olmasının yanı sıra, hastalar açısından da konforlu olan bir kaplama yöntemidir. Bu işlem sonucunda diş ve diş eti bütünlüğü sağlanır. Laminate porselenler görsel açıdan kişinin doğal dişlere yakın bir görünüm elde etmesini sağlar. Uygulamanın sonrasında kötü renklenmeler yapan çay, kahve ya da sigara gibi ürünlerin kaplamalara bir etkisi olmaz. Tercihe göre renk seçenekleri de vardır. Metallerle desteklenmiş olan protezlerde yaşanan yansıma sorunu, laminate porselen kaplamalarda yaşanmaz. Hastalar daha doğal bir diş görünümü elde ederler.

Laminate porselen kaplama nasıl yapılır?

Hastada laminate porselen kaplama yapılacaksa öncelikle başka bir estetik müdahaleye gerek olup olmadığı, diş etlerinde bir sorun olup olmadığına bakılmalıdır. Böyle bir gereklilik yoksa tedavi 2-3 seansta tamamlanabilir. Seanslar bir hafta içinde yapılarak hastanın estetik bir gülüş formuna kavuşması sağlanabilir.

Laminate porselen kaplama tedavisinden önce hastanın ağzından dişlere zarar verilmeden ölçü alınır. Bu ölçü için alçıdan ağız içi bir kopya model hazırlanır ve deneme kaplamalar çıkartılabilir. Bu deneme laminate kaplamalar ile hasta aşağı yukarı yeni diş yapısının nasıl olacağını görebilir.

Daha sonra diş hekiminiz tarafından uygun bir tedavi planı yapılır. Kaplamaların daha estetik bir görünümde olması için, inceltme ya da aşındırma yapılması gereken dişler tespit edilir. Bu aşındırma işlemi için hastaya lokal anestezi uygulanır. Diş yüzeyinde yarım milimlik bir aşındırma yapılır.
Diş hekiminiz kaplama tedavisinin ilk aşamasında başlangıç ölüsü alır. Eğer gerekli gördüğü durumlarda ise aşındırmalar yapılır ve ağız içinden hassas ölçü malzemesiyle alınan ölçü kararlaştırılır. İlk seanstan sonra eğer diş hekimi gerekli görürse bir ara seans yapılmasını isteyebilir. Bu ara seansta hazırlanmış olan laminate kaplamaların provaları yapılır. Kaplamalar hastanın ağzında şekil, boy ve renk açısından değerlendirilir.

Hem hasta, hem de diş hekimi bu ara seansta yapılan provada denemesi yapılan orijinal laminate kaplamaları beğenirse, özel cilalama ve makyajlama uygulaması yapılır. Bu işleme glaze adı verilir. Laminate porselen kaplama işleminin son seansında ise kişiden ölçü alınarak hazırlanan bu laminalar dişlerin ön yüzeyine yapıştırılır. Bu yapıştırma işleminin süresi ise ortalama 2 saat kadardır.