loader

LİPOSUCTİON YAĞ ALMA

Liposuction Yağ Alma Nasıl Yapılır?

Yağ alma işleminden önce derinin altında kalan bölgeye özel bir karışım enjekte edilir. Bu karışım iki görevi vardır. Bunlardan ilki kanamayı azaltıcı etkide bulunması, diğeri ise yağ dokusunun kolay bir şekilde alınmasını sağlamaktır. Ardından küçük metal bir kanül kullanılarak deriye açılan çok küçük deliklerden yağ hücreleri çıkarılır. Liposuction uygulamasının vücudun hangi bölgesine yapılacağına bağlı olarak yağ alma işleminin süresi de değişebilir. Uygulama esnasında yağ hücreleri ile birlikte yağ hücrelerini depolayan odacıklar da alınır.

shutterstock_304162322-min

Dolayısıyla ciddi düzeyde bir incelmenin meydana gelmesi mümkün olabilir. Ancak aşırı kilosu olan kişilerin bu uygulamadan sonra en ideal vücut ölçülerine kavuşmaları mümkün olmayacaktır. Zira bu kişilerin vücudundaki tüm fazla yağlar çıkarıldığında çok ciddi oranda deri sarkması meydana gelebilir. Bu nedenle liposuction uygulamasına bir zayıflama yöntemi olarak bakılmamalıdır. Zayıflama sonrasında kalan inatçı yağlardan kurtulmak için yapılan bir işlemdir.
Uygulamanın vücudun neresine yapılacağına bağlı olarak kanül kalınlığı değişmektedir.


Liposuction Hangi Bölgelere Yapılır?

Liposuction uygulaması kısa bir süre öncesine kadar vücudun sadece sınırlı bölgelerine uygulanabilirdi. Ancak gelişen teknolojinin de yardımıyla artık istenen her bölgeye güvenli bir şekilde yağ alma işlemi yapılabilmektedir. Erkeklerde liposuction yağ alma en çok bel çevresi, karın ve gıdı olarak adlandırılan boyun altına uygulanmaktadır. Kadınlarda ise karın bölgesi, kalçalar, basenler, bacakların iç kısımları, bacakların üst kısımları yağ alma uygulamasının sıklıkla yapıldığı bölgeler oluyor. Bununla birlikte diz içi, ayak bilekleri, gıdı olarak bilinen boyun altı, kol altları ve sırt bölgesi için de kadınların liposuction yağ alma işleminden faydalanabildiğini söyleyebiliriz.


Ne Kadar Yağ Alınacağına Nasıl Karar Verilir?

Liposuction öncesinde yapılan muayenede kişi ayakta değerlendirilir. Vücudunda fazla olan yağlanmaların meydana geldiği bölgeler muayene edilir. Vücut ile orantılı bir şekilde ne kadar yağ alınması gerektiği belirlendikten sonra vücudun estetik görünümünü bozmayacak şekilde yağ alınacak bölgeler silinmeyen kalem ile işaretlenir. Ardından uygulama sırasında daha önce planlanan bölgelerden, planlanan miktarda yağ alınır. Tek bir liposuction uygulamasında vücuttan 3 ila 4 litre yağ alınması mümkün olmaktadır.


Liposuction İçin Uygun Adaylar Kimler?

Dileyen herkesin liposuction uygulamasından faydalanabileceğini söylemek de yanlış olacaktır. Bu uygulamada istenen görünümün elde edilmesi esnasında ciltte ciddi bir sarkmanın meydana gelmemesi gerekir. Bu nedenle öncelikle cildi elastikiyetini kaybetmemiş olan kişilerin liposuction yağ alma tekniğinden faydalanmasını öneririz. Cilt yeterince elastikiyete sahip değilse, yağ alma işleminin ardından meydana gelebilecek deri sarkmalarına karşın, uygulama yapılan bölgeye germe ameliyatının yapılması zorunlu olabilir. Ayrıca sigara kullanan kişilerin liposuction yağ alma öncesinde sigarayı bırakması gerekir. Zira sigara işlemi riski boyuta taşıyabileceği gibi uygulama sonrası cildin toparlanmasını da önleyebilmektedir. Uygulamadan faydalanabilmeniz için anesteziye ya da cerrahi ameliyata engel bir durumunuzun ya da bir rahatsızlığınızın bulunmaması gerekir. Diyet yapan kişilerin de diyet programını tamamladıktan ve zayıfladıktan sonra liposuction yağ alma işleminden faydalanması son derece önemlidir. Diyet ile zayıflama sürecinde yağ alma işlemi yaptırmayı düşündüğü bölgede de bir zayıflama meydana gelebilir.


İyileşme Süreci
Uygulamadan sonra bazı hususlara dikkat edilmesiyle birlikte gayet konforlu bir iyileşme süreci yaşanabilir. Liposuction yağ alma işlemini gerçekleştirdikten sonra 4 ila 5 gün dinlenmeniz gerekebilir. Bu sürenin sonunda hafif aktivitelerle günlük hayatınıza geri dönebilirsiniz. Liposuction sonrası iyileşme süreci aslında 2 aydır. Uygulamanın üzerinden 2 ila 3 hafta geçtikten sonra tüm günlük aktivitelerinizi eksiksiz bir şekilde yerine getirebilirsiniz. İşlem tamamlandıktan sonra deride açılan küçük deliklerde enfeksiyon oluşmaması için hijyene dikkat etmeniz gerekir.


Liposuction Yağ Alma Sonucunu Beklerken

Yağ aldırma işlemini fazla kilolardan kurtulduktan sonra tercih etmenizi öneriyoruz. Bölgesel yağlanma günümüzde pek çok kişinin ortak problemi haline geldi. Bölgesel yağlardan kurtulma noktasında devreye giren liposuction yağ alma işlemi, sonuçlarını görmek için sabır isteyen bir uygulamadır. İşlem tamamlandıktan sonra bir süre dinlenmek, korse kullanmak ve cildin toparlanmasını beklemek gerekir. Sonuç olarak uygulamanın hemen ardından sonucu net bir şekilde göremezsiniz. Yaklaşık 2 ay sonrasında hedeflenen görünüm ortaya çıkacaktır. Bu zaman zarfında sağlıklı bir yaşam şekline geçiş yapabilirsiniz. Örneğin sağlıklı beslenmeye başlayabilir, düzenli bir uyku planlaması yapabilir ve hayatınıza hafif egzersizleri kazandırabilirsiniz. Böylece uzun vadede yeniden bölgesel yağlanmalar ile karşı karşıya kalmayacak ve fazla kilolarınız nedeniyle aylarca sürecek diyet programlarından da kurtulmuş olacaksınız.