loader

MEME DİKLEŞTİRME

Göğüsler neden sarkar?

Göğüslerin sarkması ilerleyen yaşın etkisiyle hormonal dengenin değişiminden dolayı meme dokusundaki azalmayla alakalı olabilir. Memeler bu etkilere maruz kaldığında içlerinde boşalma, dolayısıyla sarkma olur.

Hamilelik ve emzirme dönemi de göğüslerin sarkmasında etkili olabilir. Memelerde süt kanallarının dolup boşalması memelerin deforme olmasına neden olur.

Yerçekimi işte memelerin sarkmasındaki doğal etkilerden birisi budur. Zaman içinde yerçekimi memelerin aşağıya inmesine bir anlamda sarkmasına yol açar.
Erken yaşlardaki meme sarkmasının en önemli nedeni genetik faktörlerdir. Memeleri taşıyan dik durmasına yardımcı olan bağ dokularının zayıf olması, memelerin erken yaşta sarkmasına yol açabilir. 

shutterstock_697400272-min

Meme dikleştirme yöntemleri nelerdir?

Memelerin muayenesi sırasında sarkıklık miktarı, memelerin büyüklüğü göz önüne alınarak, meme dikleştirme sırasında kullanılacak teknik belirlenir. Memelerdeki sarkma oranı ne kadar fazla olursa, ameliyat sonunda kalacak izde fazla olur. Bu nedenle meme dikleştirme ameliyatı bu izleri dert etmeyecek kişilere tavsiye edilir.

Gevşeklik ve sarkıklık oranı hafif derecede olan göğüslerde
Bu ameliyatta meme etrafındaki halka şeklindeki fazlalık çıkarılarak, meme başı olması gereken konuma çekilir. Bu yöntemle yapılan ameliyatlarda meme başı etrafında halka şeklinde iz kalmaktadır. Eğer memelerdeki sarkma oranı az olursa, memelerde çok büyük olmazsa, meme dikleştirme öncesinde memelerin büyütülmesi içinde damla şeklinde silikon meme protezi kullanılabilir.


Meme dikleştirme ameliyatı sonrası iyileşme süreci

Ameliyatta yerleştirilen bandajlar çıkarıldığı zaman, memelerde şişlik yüzünden şekilsiz bir görünüm ortaya çıkabilir. Meme altındaki dik kesi yerinde potluk oluşabilir, bazen memelerin arasında asimetri olduğu görülebilir. Bu olumsuz etkiler bir ay kadar devam edebilir. Fakat hastanın memelerinde daha önceden asimetri bulunuyorsa, bunun geçmesi beklenmemelidir. Çünkü vücudun iki tarafı herkeste farklı olduğu için, tam simetri bulunmamaktadır.

Meme dikleştirme sonrasında ağrı hissi fazla olmaz. Memelerde ödem ve morluk oluşabilir. Bu etkilerin geçmesi uzun sürmez. Eğer meme protezi takıldıysa, kollarda birkaç gün süren ağrı oluşabilir. Göğüs bandajının çıkarılması 3 gün kadar sürer. Hastalar bandaj sonrasında yarım atlet gibi olan sporcu sutyeni takarlar.

Kol egzersizleri, yüzme gibi etkinliklerin yapılması için ameliyattan sonra en az bir ay geçmelidir. Kesi yerleri için kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığı için, hastalarda dikiş aldırma stresi yaşanmaz. Meme dikleştirme sonrasında bu etkilerin geçmesi, meme dokusu his kayıplarının düzelmesi, memelerin yeni şeklini alması yaklaşık 6-12 ay sürer.


Meme dikleştirme sonrası hastaların normal yaşama dönüşü

Hastaların işlerine dönmesi ameliyattan sonraki hafta gerçekleşir. Ancak hastalar ağır işlerde çalışıyorsa, 3 ay kadar beklenmelidir. Bu konuda İsveç Klinik estetik cerrahları gereken bilgilendirmeyi yapacaktır. Meme dikleştirme ameliyatı sonuçları hasta için kalıcı sonuçları olan, aynı zamanda hastanın eşi açısından da olumlu etkileri olan bir operasyondur. Memeler bu formu uzun süre koruyabilir. Ancak öncesinde olduğu gibi, hamilelik, emzirme, kilo alıp verme, yaşın ilerlemesi, yerçekimi gibi etkenlerle meme dikleştirme sonrasında da memelerde sarkma oluşmaya başlayabilir. Bu meme dikleştirme ameliyatının uzun süre etkili olmadığını gösterir. Bu yüzden ameliyatı olmayı isteyen hastaların bunu dikkate alması gerekir.