loader

MEME KÜÇÜLTME

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme küçültme ameliyatı öncesinde hasta için ideal meme büyüklüğü belirlenir ve meme yapısına bağlı olarak ameliyat planlaması yapılır. Operasyon öncesinde hastaya genel anestezi uygulanır ve ardından ameliyat başlar. Ameliyat esnasında fazla olan meme derisi, meme yağ dokusu ve bez dokusu kesi uygulanarak çıkarılır. Meme derisi, dokusu ve areola bölgesi estetik açıdan doğru şekilde konumlandırılarak memeye şekil verilir.

Ardından kesi uygulanan bölgeye dikiş atılır. Her iki meme için yapılan bu müdahale, hastanın meme yapısına bağlı olarak 3 saat ila 5 saat arasında tamamlanır. Hastanın klinik ortamda 1 günlük istirahatinden sonra taburcu işlemi yapılabilir. Haftada bir defa muayene ile meme dokusu ve dikişler kontrol edilir. Dikişler genellikle 2 hafta sonrasında alınır.

shutterstock_351837044-min

Ameliyat sonrasında hafif bir ağrı olabilir ancak ağrı kesici ilaçlarla kontrol altına alınır. Operasyon sonrasında hastanın bir süre spor sütyeni kullanması gerekir. Yaklaşık 12 ay ender zamanlarda hafif batma hissi ya da yanma hissi oluşabilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Neden Yapılır?

İri meme yapısına sahip olan kadınlar günlük hayatlarında pek çok sıkıntı yaşar. Estetik açıdan vücudun orantılı görünümünü sekteye uğratan büyük meme yapısı, nefes almada güçlük çekme, sütyen askısının sinirlere baskı yapmasına bağlı olarak ellerde ve kollarda uyuşma gibi sorunları beraberinde getirir. Ayrıca zamanla kronikleşen sırt ve bel ağrılarıyla beraber orta yaş sonrasında kamburlaşma gibi omurilik problemlerine yol açabilir. Sonuç olarak, günlük fiziksel aktiviteleri de kısıtlayan büyük meme yapısı sağlığa zarar verebilen bir durumdur. Tüm bu problemlerin ortadan kaldırılması için meme küçültme ameliyatı gerçekleştirilir. 


Ameliyat Sonrasında Ne Kadar Zamanda İyileşilir?

Ameliyat sonrasında hastalar konforlu bir iyileşme süreci geçirir. 1 gün klinikte istirahat edildikten sonra taburcu olan hastaların 1 hafta evde istirahat etmesi gerekir. Bu süre zarfında kollarını zorlayacak hareketlerden uzak durulması yeterli olacaktır. Hekimin belirttiği süre boyunca sporcu sütyeni kullanılması gerekir. Ameliyattan 4 gün sonrasında duş alınabilir. Dikişler genellikle operasyondan 2 hafta sonrasında alınır. Hastalar kısa sürede günlük yaşamlarına geri dönebilir.


Ameliyattan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Meme ameliyatı sonrasında minimum 3 gün evde istirahat edilmesi gerekir. Elbette düzenli aralıklarla pansuman yapılması gerektiğinden hastalar ameliyat sonrasında pansumanı aksatmamalıdır. 4 hafta süresince kolların zorlanmaması ve ağrılık taşınmaması gerekir. Ameliyattan sonra hafif ödem oluşabilir ve bu ödem de 4 hafta içerisinde kendiliğinden yok olur. Operasyondan sonra dikişler ameliyattan 12 ila 15 gün sonrasında alınır. Bu süre boyunca ağrı kesici ilaçların aksatılmadan kullanılması gerekir. Ameliyattan sonra 1 ay boyunca sigara kullanılmaması da dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer alıyor


Meme Küçültme Ameliyatından İstediğiniz Sonucu Elde Etmek İçin Tavsiyeler

Mümkün olan en kısa sürede ameliyat için karar verin. Böylece büyük memelerden kaynaklanan sağlık problemlerini henüz yaşamadan bu riskleri önlemiş olacaksınız.
Güvendiğiniz ve tüm detayları konuştuğunuz bir hekimle ameliyat planlamasını yapın.
Sigara kullanmayın. Özellikle ameliyattan 10 gün önce ve ameliyattan 1 ay sonra sigara kullanımı ciddi sıkıntı yaşamanıza neden olabilir.
Ameliyat sonrasında hekim tarafından size bildirilen tüm uyarıları dikkate alın.
Vücut temizliğinize ve düzenli beslenmeye hem ameliyat öncesinde hem de ameliyat sonrasında özen gösterin.