loader

ZİRKONYUM PORSELEN KAPLAMA

Zirkonyum Porselen Kaplamaların Avantajları Neler?

Pek çok açıdan zirkonyum porselen kaplamalar daha avantajlı bir seçenek olabiliyor. Öncelikle tam bir doku dostu olması diş hekimliğinde bu malzemenin farklı alanlarda da kullanılmasını beraberinde getiriyor. Metal alt yapılar sağlamlığı ile uzun yıllar tercih edilmişti. Zirkonyum da metal malzemelere oldukça yakın bir dayanıklılık sunuyor. Aynı zamanda bu malzeme diş etlerinde renklenmeye sebebiyet vermez. Bu anlamda diş etlerinde de herhangi bir zarara yol açmıyor olması da zirkonyum porselen kaplamaların avantajları arasında sıralanabilir. Tüm bunlarla beraber zirkonyum korozyona karşı da oldukça yüksek mukavemet özelliği sergiler. Estetik bir görünüm sunmaları ve ışık geçirgenlik düzeyleri ile doğal diş görünümüne büyük ölçüde yakın olması da diğer avantajlarıdır. Kullanılan porselenler tamamen dijital ortamda hazırlanır. Bu yönüyle de hata payının minimum seviyede olduğu söylenebilir. Porselen blokların kesimi de tamamen dijital ortamda gerçekleşir.

zirkonium diş kaplama

İmplant Üstü Porselen Kaplamalarda Zirkonyum

Zirkonyum diş hekimliğinde pek çok alanda yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Kron köprü çalışmalarıyla beraber implant üstüne uygulanan porselen kaplamalarda da zirkonyum kullanılmaktadır. Zirkonyumun üzeri porselen ya da seramik malzemeler ile de kaplanabilir. Estetik açıdan hastanın doğal diş görünümüne en yakın etkiyi verecek olan malzeme kullanılabilmektedir. Diş etinden gri bir renk yansıması yapmadığı için implant üstü kaplamalarda avantajlı bir kullanım seçeneği olduğunu söyleyebiliriz.


Zirkonyum Porselen Kaplama Kullanımı

Diş kaplamaları günümüzde oldukça fazla sayıda kişinin tercihi olmaktadır. Bazı kaplama çeşitlerinde metal malzeme kullanıldığında, hastalar ağız içerisinde bir metal tadı olmasından yakınmaktadır. Aynı zamanda metalik tadın mide bulantısına ve kusmaya neden olduğu hastalar da mevcut. Ancak zirkonyum metal içermeyen bir malzeme olduğundan asla ağız içerisinde metal tadına ya da metal kokusuna sebebiyet vermez. Diş etine tam bir adaptasyon sunabilen bu malzeme diş etlerine zarar vermediği gibi diş etlerinde renk değişimlerine ya da renk yansımalarına da neden olmaz. Zirkonyum porselen kaplamaların en büyük avantajlarından biri de sigara kullananlar için ideal olmasıdır. Çünkü bu kaplamanın yüzeyi pürüzsüzdür. Dolayısıyla üzerinde plak birikmez ve aynı zamanda sigara ve aşırı çay tüketiminin neden olduğu diş sararmalarına neden olmaz. Bu yönüyle sigara kullananların ya da çay ve kahve gibi dişte renk değimine neden olan içecekleri sık tüketenlerin zirkonyum porselen kaplamayı tercih etmelerinde fayda olacaktır.


Zirkonyum Porselen Kaplamanın Bakımı

Elbette ağız ve diş temizliğine dikkat edilmesi, zirkonyum porselen kaplamaların bakımında birinci koşuldur. Doğal bir şekilde dişlerinizi fırçalayarak temizlediğiniz gibi zirkonyum kaplamalarda da dişlerinizi yine fırçalayarak düzenli temizliğinin yapabilirsiniz.

Dişlerin arasını temizlemek için diş ipi kullanmanız gerekir. Aynı zamanda köprü altında olan bölgelerin temizliği için de superfloss kullanımı tercih edilebilir. Zirkonyum porselen kaplamalar için özel bir bakım yapmanız gerekmez. Ancak her birey gibi bu kaplamaya sahip olan kişilerin de 6 ayda bir düzenli diş hekimi kontrolüne gitmesinde fayda var.


Zirkonyum Porselen Kaplamaların Kullanım Ömrü

Zirkonyum porselen kaplamaların dijital ortamda, doğal diş yapısı ile birebir aynı ölçülerde kesiliyor olması, dişe mükemmel bir uyum sağlamasını beraberinde getirir. Bu mükemmellik dişlerin arasında açıklık oluşmamasını da sağlar. Dolayısıyla bakteri oluşumu ve diş arasındaki açıklarda biriken artıklardan kaynaklanan bir diş çürüğüne neden olmaz. Kullanım süresine dair ise net bir süre belirtmek mümkün değildir. Çünkü kişiye ve kullanım şekline göre değişim gösterir. Şayet ağız ve diş bakımı ile temizliğine dikkat edilirse, Fındık kırmak gibi sert kabuklu gıdaların kabuğu dişlerle kırılmaya çalışılmazsa oldukça uzun bir kullanım ömrünün olduğundan söz edebiliriz.


Küçültülen Dişler Çürür mü?

Zirkonyum porselen kaplamaya dair hastaların en büyük endişesi dişlerin küçültülüyor olmasıyla ilgilidir. Çok sayıda kişi bu küçültmenin ileride dişte çürüme yapabileceği gibi endişeler taşır. Oysa küçültme hafif bir tıraşlama şeklinde yapılır ve dişte bundan kaynaklı bir çürüme olmaz. Aynı zamanda kanal tedavisi de gerekmez. Zirkonyum malzemenin ısı değişkenliği azdır. Bu nedenle pulpar hasar dişlerde çok daha az oranda meydana gelir. Dolayısıyla kanal tedavisine gidecek bir hasardan söz etmek mümkün olmaz.